Kaj je bralna značka?

Bralna značka je v svetu edinstveno vseslovensko gibanje, ki povezuje in spodbuja ljubitelje knjig k prostovoljnemu in prostočasnemu branju ter izmenjavi bralnih izkustev z mentorji in drugimi bralci.

Koliko časa že obstaja bralna značka in kdo je njen "pobudnik"?

Bralno značko sta si zamislila pisatelj Leopold Suhodolčan in profesor Stanko Kotnik. Prve bralne značke so podelili leta 1961 na Koroškem. Ideja se je kmalu razširila po vsej Sloveniji in tudi med zamejske Slovence. V 90. letih, ko so prvotne značke zamenjale druge oblike spominskih priznanj, je gibanje dobilo novo motivacijsko ime – S knjigo v svet.

Zakaj se je gibanje poimenovalo bralna značka?

Prvotne nagrade za sodelujoče bralce so bile značke s podobami slovenskih pesnikov in pisateljev. V različnih krajih in pokrajinah Slovenije so bile značke  ponavadi poimenovane (in je bil na njih upodobljen) po avtorju – domačinu. Tako so v Šaleški dolini podeljevali Kajuhove bralne značke. Kasneje, ko se je “popularnost” značk začela zmanjševati, so jih tudi kot motivacijsko nagrado za branje začele zamenjevati druge oblike, v zadnjem času nalepke ali spominska priznanja. Ker se je ime skozi desetletja prijelo, tudi danes govorimo o branju za bralno značko pod okriljem Društva bralna značka Slovenije.

KAKŠEN JE Pomen bralne značke?

S spodbujanjem k branju v prostem času in mentorskim vodenjem bralcev prispeva k oblikovanju vseživljenjskih bralcev, razvijanju bralnih interesov, bralnih spretnosti, bralne pismenosti in bralne kulture.

V gibanju vsako leto sodeluje več kot 140 000 otrok in okoli 7000 mentorjev.

Gibanje Bralna značka je dobitnik številnih priznanj. Leta 2011 je ob 50-letnici delovanja prejelo Zlati red za zasluge Republike Slovenije za 50-letno uspešno spodbujanje bralne kulture med mladimi in s tem za prispevek h kulturi slovenskega duha, znanja in ustvarjalnosti. Od 21. marca 2019 je Gibanje Bralna značka vpisano v nacionalni register nesnovne kulturne dediščine.

KDO IN KAKO LAHKO SODELUJE?

Bralna značka je bila prvotno namenjena spodbujanju osnovnošolcev k  prostočasnemu branju.

Kasneje se ji je pridružila predšolska bralna značka, ki spodbuja družinsko branje v predbralnem obdobju.

V srednjih šolah je organizirana v obliki bralnih klubov.

Za “bralno značko”  v zadnjih letih berejo tudi odrasli, v mnogih domovih za starejše pa je organizirana v obliki medgeneracijskega povezovanja  mladih in ostarelih (tudi v Velenju).

Pogoji za osvojitev bralne značke/pohvale:

Bralci v prostem času berejo in se o prebranih delih pogovarjajo z mentorjem ali v skupini. V pomoč pri izbiri so jim priporočilni seznami knjig. Dogovorjeni “pogoj” za osvojitev bralne “značke” so 4 prebrane in z mentorjem predebatirane knjige in 1 naučena pesem iz prebrane pesniške zbirke.

Bralne pohvale učenci prejmejo na kulturni prireditvi, na katero pogosto kot goste povabimo mladinske pisatelje, pesnike ali ilustratorje. Dobitniki bralnih pohval v vseh razredih, t.i. “zlati bralci” prejmejo posebno   priznanje in knjižno nagrado.

BOŠTJAN GORENC – PIŽAMA 2022

UROŠ HROVAT 2019

FERI LAINŠČEK  2018

DESA MUCK

PRIMOŽ SUHODOLČAN 2005 in 2011

IVAN SIVEC