Tekmovanje za Cankarjevo priznanjE:

Cankarjevo tekmovanje je oblika spodbujanja in razvijanja branja zahtevnejših besedil, da bi dokazali višje razvite zmožnosti branja in pisanja. Ob tem se postopoma in vodeno razvija zmožnost kritičnega branja književnosti. Poleg temeljitega poznavanja vsebinskih in slogovnih prvin učenci spoznavajo snovno ozadje pripovedi, povezavo med celotnim avtorjevim delom in izbrano knjigo, značilnosti izbrane književne vrste. Po branju učenci pišejo nalogo na književno temo, s katero dokažejo svoje razumevanje in vrednotenje književnega besedila ter vanj smiselno, samostojno, inovativno in prepričljivo vključujejo tudi književno znanje.

Pravilnik o tekmovanju učencev od 1. do 7. razreda

Pravilnik o tekmovanju učencev 8. in 9. razreda

Kako poteka tekmovanje?

Tekmovanje se uradno prične z vsakoletnim razpisom, ki ga Zavod RS za šolstvo do konca julija objavi na svojih spletnih straneh za naslednje šolsko leto.

Tekmovalci preberejo izbrano literarno delo in ga skupaj z mentorji obdelajo z različnih vidikov.

Šolsko tekmovanje poteka glede na objavljene termine .

Tekmovalci pišejo nalogo na književno temo, v katero  dokazujejo svoje  razumevanje in vrednotenje književnega besedila ter vanj smiselno, samostojno, inovativno in prepričljivo vključujejo tudi književno znanje.

Šolska raven tekmovanja poteka v obliki šolskih tekmovanj na posameznih šolah, na katerih lahko učenci osvojijo Cankarjevo priznanje (1. – 9, razred) ter se uvrstijo na območno tekmovanje. (8. in 9. razred).

Na območnem tekmovanju, ki je organizirano na območni ravni,  lahko tekmovalci (8. in 9. razred) osvojijo bronasto priznanje in se uvrstijo na državno tekmovanje.

Na državnem tekmovanju, ki poteka na državni ravni, lahko tekmovalci (8. in 9. razred) osvojijo srebrno ali zlato priznanje. 

Kriteriji za podeljevanje PRIZNANJ:

Regijske stopnje tekmovanja se lahko udeležijo učenci 8. in 9. razreda, ki so na šolskem tekmovanju dosegli najboljše rezultate in sicer glede na doseženi rezultat do največ 20 % vseh tekmovalcev iz posamezne tekmovalne skupine. Regijske stopnje tekmovanja se poleg njih lahko udeležijo tudi tekmovalci, ki jih  na podlagi dosežkov (točk) na šolski stopnji izbere Državna tekmovalna komisija po zaključku vnosov rezultatov na šolski stopnji tekmovanja.

Državne stopnje tekmovanja se lahko udeležijo učenci 8. in 9. razreda, ki so na regijski stopnji tekmovanja dosegli najboljše rezultate v posamezni tekmovalni skupini, skupno število udeležencev na državni stopnji pa je lahko največ 500. Državne stopnje tekmovanja se poleg njih lahko udeležijo tudi tekmovalci, ki jih  na podlagi dosežkov (točk) na regijski stopnji izbere Državna tekmovalna komisija po zaključku vnosov rezultatov na regijski stopnji tekmovanja.


CANKARJEVO PRIZNANJE
.

Cankarjevo priznanje prejmejo učenci od 1. do 9. razreda na šolski stopnji tekmovanja in sicer  do 1/3 tekmovalcev iz posamezne tekmovalne skupine na šoli, razvrščenih po dosežku, pri čemer mora imeti zadnji prejemnik vsaj 30 % možnih točk. Če imajo tekmovalci izven 1/3 razvrščenih enak dosežek kot prejemnik z najmanj točkami v 1/3 tekmovalcev, prejmejo tudi ti tekmovalci Cankarjevo priznanje za sodelovanje.

Cankarjevo priznanje za sodelovanje pa lahko dodatno prejmejo še vsi tekmovalci, ki so po svojih dosežkih v zgornji 1/5 vseh tekmovalcev v državi.
Ne glede na število udeležencev šolske stopnje tekmovanja, prvouvrščeni tekmovalec v vsaki tekmovalni skupini prejme Cankarjevo priznanje za sodelovanje, če je dosegel vsaj 1/3 možnih točk.


BRONASTO PRIZNANJE 

v okviru posamezne tekmovalne skupine prejmejo najboljši tekmovalci na posameznih tekmovališčih (ki so dosegli vsaj 1/3 možnih točk), njihovo število pa ne sme preseči 10% števila tekmovalcev te tekmovalne skupine na šolski stopnji tekmovanja v ustreznih regijah.
Bronasto priznanje prejme dodatno še toliko tekmovalcev z najboljšim rezuktatom na regijski stopnji tekmovanja med temi, ki niso prejeli bronastih priznanj po prejšnjem kriteriju, da skupno število prejemnikov bronastih priznanj ne preseže 15 % od števila tekmovalcev te tekmovalne skupine na šolski stopnji v državi.


SREBRNA in ZLATA PRIZNANJA

se podeljujejo najboljšim tekmovalcem (8. in 9. razred) v posamezni tekmovalni skupini, skupno število priznanj pa je odvisno od skupnega števila udeležencev šolske stopnje tekmovanja:
– Pri manj kot 50 tekmovalcih na šolski stopnji tekmovanja se podelita               največ 2 zlati  priznanji in največ 3 srebrna priznanja.
– Pri 50 do 1000 tekmovalcih na šolski stopnji tekmovanja število                          podeljenih zlatih  priznanj ne sme presegati 4 % števila tekmovalcev na          šolski stopnji, število srebrnih priznanj pa  6 % števila tekmovalcev na            šolski stopnji.
– Pri 1000 do 2000 tekmovalcih na šolski stopnji tekmovanja število                     podeljenih zlatih priznanj ne sme presegati vsote 40 in 2 % števila                       tekmovalcev nad 1000 na šolski stopnji, število srebrnih priznanj pa  6 %       števila tekmovalcev na šolski stopnji.
– Pri 2000 do 5000 tekmovalcih na šolski stopnji tekmovanja število                    podeljenih zlatih priznanj ne sme presegati vsote 60 in 1 % števila                      tekmovalcev nad 2000 na šolski stopnji, število srebrnih priznanj pa  6%      števila tekmovalcev na šolski stopnji.
– Pri vsaj 5000 tekmovalcih na šolski stopnji tekmovanja število podeljenih     zlatih priznanj ne sme presegati 90, število podeljenih srebrnih priznanj         pa ne sme biti več kot 300.

Ne glede na ta določila mora biti število podeljenih zlatih priznanj manjše od 60 % števila udeležencev državne stopnje tekmovanja, število podeljenih srebrnih priznanj manjše od 60 % števila udeležencev državne stopnje tekmovanja, skupno število podeljenih zlatih in srebrnih priznanj pa manjše od 80 % števila udeležencev državne stopnje tekmovanja.
Če ima več tekmovalcev na koncu letvice enako število točk, je dovoljeno odstopanje števila zlatih in srebrnih priznanj za največ 2%.
Da tekmovalec na državni stopnji tekmovanja osvoji zlato ali srebrno priznanje mora doseči vsaj 15 % možnih točk.

objava rezultatov in dosežkov:

Tekmovalci imajo vpogled v svoje dosežke preko spleta s pomočjo uporabniškega imena in gesla, ki ga dobijo na tekmovanju.

Rezultati in dosežki (klikni)

Šola lahko objavi imena svojih tekmovalcev, ki so se uvrstili na naslednjo raven tekmovanja in so osvojili priznanja.

Rezultati državnega tekmovanja so po razglasitvi objavljeni na spletni strani organizatorja – Zavoda RS za šolstvo.

Rezultati na državnem tekmovanju (klikni)

DATUMI TEKMOVANJ:

INTERESNO TEKMOVANJE  (1. do 7. razred):
šolska stopnja tekmovanja: sreda, 3april 2023

SELEKCIJSKO TEKMOVANJE (8. in 9. razred):
šolska stopnja tekmovanja: torek, 28november 2023
območna stopnja tekmovanjatorek, 16. januar 2024
državna stopnja tekmovanja: sobota, 16. marec 2024

rezultati in dosežki naših učencev:

V šolskem letu 2021/2022:

44 bronastih priznanj
1 zlato priznanje (Leon Pritržnik)

SEZNAMI KNJIG PO TEKMOVALNIH SKUPINAH

1. razred

Ela Peroci: MUCA COPATARICA

2.-3. razred

Tone Pavček: JURI MURI PO SLOVENIJI

4.-5. razred

Nataša Konc Lorenzutti: KAKŠNO DREVO ZRASTE IZ MAČKE

6.-7. razred
8.-9. razred

Irena Androjna: MODRI OTOK

Avtorica o knjigi

ZA MENTORJE:

ISKANJE GRADIVA:  povezave