Branje literarnih del za domače branje je sestavni del pouka slovenščine.

Učenci doma poglobljeno preberejo izbrano literarno delo, v sklopu ur slovenščine pa svoje  poznavanje, razumevanje in občutenje besedila  predstavijo individualno v obliki govornega nastopa ali v obliki skupinskega preverjanja.

V izbor za domače branje so ponavadi vključena pomembnejša, t.i. kanonska, besedila iz zakladnice slovenske in tuje mladinske književnosti.

KNJIGE ZA DOMAČE BRANJE V ELEKTRONSKI OBLIKI – IZPOSOJA PREKO sBIBLOS-a za učence 7., 8. in 9. razreda:

KAJ SO ELEKTRONSKE KNJIGE?

Elektronska knjiga, e-knjiga ali digitalna knjiga je knjiga, izdana v elektronski obliki. Namesto v fizični obliki jo beremo s pomočjo računalniške naprave – na računalniku, tablici, telefonu ali posebnem, samo branju elektronskih knjig namenjenem bralniku.

ZNAČILNOSTI ELEKTRONSKIH KNJIG

E-knjige so lahko v različnem formatu, najpogostejši je EPUB.

Za branje potrebujemo aplikacijo, ki te formate podpira, torej odpira in pretvarja v obliko, ki jo lahko beremo.

Uporabnik e-knjigo lahko samo bere, ne more pa posegati v besedilo.

E-knjiga nima fiksnega preloma (kot natisnjena knjiga), pač pa besedilo prosto teče, podobno kot pri Wordovih dokumentih ali spletnih straneh. To pomeni, da se besedilo spreminja, oz. prilagaja velikosti zaslona naprave in izbrani velikosti črk (zato je besedilo berljivo tudi na manjšem zaslonu).

Ker je prelom e-knjige prilagodljiv, lahko po želji spreminjamo nastavitve, predvsem vrsto in velikost pisave, pogosto pa tudi barvo podlage oz. zaslona.

E-knjiga ima vgrajene hiperpovezave, ki omogočajo enostavno navigacijo med poglavji, možna je oznaka, kje je bralec pri branju ostal ipd.

kaj je brezplačna izposoja e-knjig preko portala SBIBLOS

sBiblos je spletni portal, ki ponuja brezplačno izposojo e-knjig učencem 3. vzgojno-izobraževalnega obdobja osnovnih šol ter dijakom srednjih šol.

V izboru, ki je na voljo, so predvsem knjige, ki so pogosto na seznamih domačega branja, branja za bralno pohvalo ali kako drugače vključene v pouk slovenskega jezika.

Učenci oz. dijaki si lahko izposodijo največ 3 e-knjige hkrati. Vsaka e-knjiga je na voljo 30 dni od dneva izposoje. Po preteku roka izposoje je knjiga avtomatsko vrnjena oz. je branje onemogočeno, zato  ni prekoračitev rokov izposoje in s tem povezanih zamudnin. Na mesec si je mogoče izposoditi 10 e-knjig.

kako si izposodiš e-knjigo preko sbiblos

Potrebuješ:
1. AAI naslov in geslo, ki si ga dobil v šoli.
2. spletno stran sBiblos
3. naloženo aplikacijo za odpiranje in branje e-knjig (Adobe Digital Editions na računalniku, Biblos2 na telefonu)

Postopek:

1. Na računalnik in/ali telefon si naložiš aplikacijo za odpiranje in branje e-knjig:
Za računalnik je aplikacija Adobe Digital Edition dostopna TUKAJ

Na telefon je aplikacijo Biblos2 možno naložiti na dva načina: tako da jo poiščeš in namestiš iz Trgovine Google Play ali pa (če ne gre na ta način) preko povezave Biblos2.apk, ki jo najdeš na strani sBiblos (Kako deluje) pod zavihkom Prenos aplikacije Biblos2 mimo Trgovine Google Play.

2. V iskalniku poiščeš in odpreš spletno stran sBiblos.

3. Poiščeš in klikneš na bel zavihek Arnes AAI.

4. Odpre se ti okence, kamor vpišeš AAI naslov in geslo.

5. Če je prijava uspešna,  si boš lahko izposodil knjigo. Še prej pa odpri rumeni zavihek zgoraj. Po uspešni prijavi bo v zavihku napisano tvoje uporabniško ime in geslo za odpiranje aplikacij za branje knjig. Ker je to uporabniško ime in geslo stalno, si ga zapiši (zapomni ali shrani).

6.  Odpri ponudbo e-knjig in izberi željeno knjigo. S klikom si knjigo izposodi, potrdi izposojo in knjigo prenesi.

7. Odpri aplikacijo Biblos2 na telefonu ali Adobe Digital Edition na računalniku. Aplikacija bo za vpis zahtevala uporabniško ime in geslo, ki si ga prej prepisal. Uporabniško ime in geslo lahko za kasnejšo uporabo shraniš.

8. Poišči izposojeno knjigo in s klikom nanjo lahko začneš brati.

9. Pri obeh aplikacijah lahko v nastavitvah spreminjaš barvo ekrana ter vrsto in velikost pisave.

Izposojeno knjigo lahko bereš na vseh elektronskih napravah, kjer imaš preneseno aplikacijo za branje (lahko nekaj časa na telefonu, potem na računalniku…)

Če naletiš na težave, lahko pomoč poiščeš v šolski knjižnici, v navodilih Kako deluje na spletni strani sBiblos ali pa pokličeš številko za nasvete in pomoč, ki je navedena na  spletni strani sBiblos (01 200 37 05 – od 10. do 17. ure).

 

ISKANJE GRADIVA:  povezave