Malala in čarobni svinčnik

Majhna pakistanska deklica po imenu Malala si je  iz vsega srca želela, da bi kot deček Sanju iz televizijske serije imela čarobni svinčnik, s katerim bi lahko narisala, in tako udejanjila stvari, ki si jih je želela zase in za svojo družino  ali pa čudežno spremenila tiste, ki so bile slabe. Ko je odraščala, so se njene želje spreminjale, a nikoli se ni odrekla sanjam, da bi spremenila tisto, kar je bilo narobe v njeni okolici in njeni deželi… Čeprav se čarobni svinčnik nikoli ni čudežno pojavil na njeni polici, je z leti spoznala, da pravzaprav ima svoj “čudežni svinčnik”, samo svoj glas mora najti in ga uporabiti. Ugotovila pa je tudi, da je izobraževanje in z njim pridobljeno znanje tisto, ki lahko naredi čudežne spremembe v njeni deželi in v svetu. Zato je začela pisati in govoriti… tudi v imenu tistih, ki sami niso znali in mogli.

“En otrok, en učitelj, ena knjiga in en svinčnik lahko spremenijo svet,” so besede, s katerimi Malala zaključi to prvoosebno pripoved o svojem iskanju boljšega in prizadevanju za pravico do izobraževanja vseh, tudi deklic.

Skoraj lirično poetična pripoved pa še bolj kot mlajše (čeprav je izšla v obliki slikanice) nagovarja nekoliko starejše bralce, ki že zmorejo izluščiti in razumeti pomen Malalinega sporočila. Za slovenske učence, za katere je šola samoumevno dejstvo in za mnoge prej neprijetna nadloga kot dragocena pridobitev, je težko doumljivo, da še obstajajo deli sveta, kjer je deklicam prepovedan vstop v šolo ali pa revni otroci šolo nadomeščajo z delom za preživljanje družine in  kjer je enakopravnost med spoloma celo v 21. stoletju zgolj nedosegljiva utopija. Morda tudi zato, ker je premalo Malal, ki bi si upale “najti glas” in spregovoriti.

Da njen glas ne bi izzvenel v prazno in da bi se bolje zavedali vseh možnosti in priložnosti, ki so vam dane, vzemite v roke to tanko knjižico in prisluhnite Malalinim pogumnim, navdihujočim besedam. Kot sama pravi v nagovoru bralcem na koncu knjige:

“Ko smo mladi, se sami sebi zdimo nemočni. Zanašamo se na odrasle, da opravijo resno delo. Toda ko je moji pravici do šolanja grozila resnična nevarnost, sem našla moč v svojem glasu. Nekoč sem si želela Sanjujev čarobni svinčnik. Zdaj vem, da je vsak svinčnik lahko čaroben, le svoj glas moraš najti. Upam, da te bo moja zgodba navdihnila, da tudi ti najdeš čarovnijo v svojem življenju in da te ne bo nikoli strah zagovarjati svojih načel. Čarovnija je povsod – v znanju, lepoti, ljubezni, miru. Čarovnija je v tebi, v tvojih besedah, v tvojem glasu.”

Malala, oziroma Malala Jusafzaj,  je resnična oseba. Rodila se je v dolini Svat na SZ Pakistana v, na njeno srečo kot sama pravi, “čudoviti družini kot edina hčerka neuklonljive matere in navdihujočega očeta, ki je delal kot šolski ravnatelj”. Njen oče je bil velik zagovornih izobraževanja vseh, tudi deklet, kar mu je nakopalo težave, ko so oblast prevzeli telebani in zaprli dekliške šole oz. prepovedali dekletom vstop v šolo.  Tudi takrat 15-letna Malala je delila očetovo prepričanje in ko je opazovala, kaj se dogaja, kot sama pravi “našla svoj glas“. Začela je pisati o razmerah v svoji deželi (tudi za BBC Urdu) in javno govoriti  o pravici deklet do izobraževanja. S tem si je nakopala jezo novih oblastnikov. Ko se je oktobra 2012 vračala iz šole, so jo talibani napadli in ustrelili v glavo. Napad je skoraj čudežno preživela in z družino emigrirala v Anglijo.

Malalila prizadevanja za pravico do izobraževanja za  vse pa se niso končala. Še vedno potuje po svetu, predava in se zavzema za pravice tistih, ki nimajo svojega glasu. Leta 2013 je ustanovila Malalin sklad, ki je odprl dekliške šole za begunke v Pakistanu, Libanonu in Jordaniji.

Leta 2011 je v Pakistanu za svoj pogum in prizadevanja prejela državno mladinsko nagrado za mir, 2013 mednarodno mladinsko nagrado za mir in nagrado Amnesty International ambasador vesti. Leta 2014 je postala najmlajša prejemnica Nobelove nagrade za mir in leta 2017 najmlajša odposlanka Združenih narodov za mir s poudarkom na izobraževanju deklet. V letih 2013, 2014 in 2015 jo je revija Times uvrstila med sto najvplivnejših ljudi na svetu

O njej je bil posnet dokumentarni film He Named Me Malala:
napovednik film