Branje literarnih del za domače branje je sestavni del pouka slovenščine.
Učenci doma poglobljeno preberejo izbrano literarno delo, v sklopu ur slovenščine pa svoje poznavanje, razumevanje in občutenje besedila predstavijo individualno v obliki govornega nastopa ali v obliki skupinskega preverjanja.
V izbor za domače branje so ponavadi vključena pomembnejša, t.i. kanonska, besedila iz zakladnice slovenske in tuje mladinske književnosti.
KNJIGE ZA DOMAČE BRANJE V ELEKTRONSKI OBLIKI – (IZPOSOJA PREKO sBIBLOS-a za učence 7., 8. in 9. razreda ni več možna):
KAJ SO ELEKTRONSKE KNJIGE?
Elektronska knjiga, e-knjiga ali digitalna knjiga je knjiga, izdana v elektronski obliki. Namesto v fizični obliki jo beremo s pomočjo računalniške naprave – na računalniku, tablici, telefonu ali posebnem, samo branju elektronskih knjig namenjenem bralniku.
ZNAČILNOSTI ELEKTRONSKIH KNJIG
E-knjige so lahko v različnem formatu, najpogostejši je EPUB.
Za branje potrebujemo aplikacijo, ki te formate podpira, torej odpira in pretvarja v obliko, ki jo lahko beremo.
Uporabnik e-knjigo lahko samo bere, ne more pa posegati v besedilo.
E-knjiga nima fiksnega preloma (kot natisnjena knjiga), pač pa besedilo prosto teče, podobno kot pri Wordovih dokumentih ali spletnih straneh. To pomeni, da se besedilo spreminja, oz. prilagaja velikosti zaslona naprave in izbrani velikosti črk (zato je besedilo berljivo tudi na manjšem zaslonu).
Ker je prelom e-knjige prilagodljiv, lahko po želji spreminjamo nastavitve, predvsem vrsto in velikost pisave, pogosto pa tudi barvo podlage oz. zaslona.
E-knjiga ima vgrajene hiperpovezave, ki omogočajo enostavno navigacijo med poglavji, možna je oznaka, kje je bralec pri branju ostal ipd.