SEZNAM KNJIG ZA DB v 6. razredu:

DATUMI PREDSTAVITEV:

1. Lovro Kuhar: Solzice

Pisatelj Lovro Kuhar, ki je svoja dela objavljal pod psevdonimom Prežihov Voranc,  v tej zbirki krajših črtic obuja spomine na svoje  z revščino zaznamovano otroštvo  v Kotljah na Koroškem.

Solzice so zbirka enajstih črtic, ki je izšla leta 1949 kot pisateljevo zadnje objavljeno delo. Izid knjige je dočakal v bolnišnici in kmalu zatem umrl.

2. desa muck: blazno resno o šoli

Učenje, domače naloge, spraševanje, špricanje, plonkanje, izsiljevanje, zamujanje … vam je kaj od tega znano? Knjiga Blazno resno o šolgovori prav o tem, o tegobah in nadlogah, s katerimi se soočajo šolarji že od Marije Terezije dalje. Toda »šole ne moreš premagat, ampak si jo moraš udomačit«, pravi Desa Muck.

V knjigi pisateljica na duhovit, humoren in mladim izrazno domač način spregovori  o problemih, ki jih vznemirjajo v tem obdobju življenja ter v ospredje postavi šolo, kot prostor in ustanovo, ki je “kriva” za mnoge izmed njih. Kot sama pravi, je o težavah, strahovih in problemih treba spregovoriti, se z njimi ne le srečevati, ampak tudi soočiti in spopasti. Pri tem pa včasih ni odveč merica humorja in optimizma.

Za prvo srečanje s knjigo in njeno vsebino sta z zabavno video predstavitvijo poskrbela kar pisateljica sama in ilustrator knjige Matej de Cecco.

Blazno resno o šoli s pisateljico Deso Muck  (klikni za ogled video posnetka)

3. anton ingolič: tajno društvo PGC

Mihčev učitelj slovenščine, profesor Vejica, ki je svoj vzdevek dobil zaradi večnega opozarjanja na pozabljene vejice v spisih, ima čisto poseben način kaznovanja učencev za prekrške in neumnosti, ki jih zagrešijo: napisati morajo spis, v katerem opišejo in razložijo, kaj so ušpičili in zakaj.

Knjiga Tajno društvo PGC je takšen “spis”, v katerem mora Mihec razložiti, zakaj je postal zbiralec cvekov… oziroma kasneje risalnih žebljičkov … in ustanovitelj tajnega društva.

Za zgodbo je pisatelj leta 1958 dobil Levstikovo nagrado.

1. db do:

2. db do:

3. db do:

6.c –

NAVODILA IN PRIPOROČILA ZA PREDSTAVITEV DOMAČEGA BRANJA: