SEZNAM KNJIG ZA DOMAČE BRANJE:

DATUMI PREDSTAVITEV:

POŠ Pesje - Primož suhodolčan: živalske novice 1

Novice, časopisne, spletne in še kakšne drugačne , so že skoraj nepogrešljivi, pogosto pa tudi neprijetni,  sestavni del našega življenja. Senzacionalni, nenavadni, veseli, pretresljivi in tragični dogodki, ki najdejo svoje mesto v vsakdanjih časopisnih novicah, za mlade bralce običajno niso niti zelo zanimivi še manj pa zabavni. In že jutri današnje novice izginejo v pozabo ob novih, bolj aktualnih.

Živalske novice Primoža Suhodolčana pa prinašajo zabavne  novice iz živalskega sveta, ki nikoli ne izgubijo svoje svežine, aktualnosti in humorne basenske kritičnosti.

Skozi duhovito posnemanje sloga in oblik časopisnega poročanja se bralci ne samo imenitno zabavajo, ampak tudi seznanijo z značilnostmi neumetnostnih besedil kot so novica, reklama, oglas…

Polonca Kovač: PET KUŽKOV IŠČE PRAVEGA

Največja skrb jazbečarske mamice je, da bi vseh njenih pet mladičkov našlo čisto prave lastnike, takšne, s katerimi bodo imeli srečno pasje življenje. To pa ni tako preprosto, saj je vsak kužek malo drugačen in čisto poseben. Bodo radovedni Bobi, lepotec Biser, trmasti Bolfi, zaupljivi Bukso in prijazna Bubika našli takšne prave lastnike?

Astrid Lindgren: RONJA, RAZBOJNIŠKA HČI

Ronja, hči  poglavarja razbojniške tolpe, se rodi neke viharne noči, ko silna strela udari v njihov mogočni grad in ga po sredini razkolje od vrha do tal, da med obema deloma zazija globoko brezno. Ronja, ki odrašča ob ljubeči skrbi matere Lovis in očeta  Mattisa med dvanajstimi razbojniki očetove tolpe, je kot edini otrok pogosto osamljena, dokler nekega dne na robu brezna ne sreča dečka Birka, sina poglavarja sovražne razbojniške tolpe, ki se je v tem času vselila v drugo polovico gradu. Po začetnem merjenju moči se otroka spoprijateljita, kar pa očetoma, starima sovražnikoma,   niti slučajno ni všeč in ju hočeta za vsako ceno ločiti. Ronja in Birk odideta živet v Medvedjo jamo, staršem pa postavita ultimat, da se bosta vrnila šele, ko se bosta obe tolpi pobotali. Seveda pa je življenje v gozdu, polnem čarobnih bitij, ki so pogosto vse prej kot prijazna, če že ne zelo nevarna (kot npr. strašne gozdovnice), polno vznemirljivih, tudi strašljivih dogodivščin. Ronja in Birk pa se morata soočiti ne samo z življenjem v divjem gozdu, ampak tudi s zapletenimi čustvi odraščanja, odnosov v družini, s starši in negovanjem prijateljstva.

2. db do:

4.c –

1. db do:

4.a – 5. 1. 2024

4.b – 7. 6. 2024

4.c –

2. db do:

4.a – 7. 6. 2024

4.b – 5. 1. 2024

NAVODILA IN PRIPOROČILA ZA PREDSTAVITEV DOMAČEGA BRANJA:

Natančno preberi celotno knjigo. Ko prebereš posamezno poglavje v knjigi, si lahko zapišeš ključne podatke in si tako bolje zapomniš književno  dogajanje.

Na določen datum boš pri pouku pokazal (ustno in pisno), da veš,  o čem govori besedilo, kje in kdaj se dogaja, katere so glavne književne osebe. Znati boš moral odgovoriti na vprašanja o bistvenih podatkih in poteku dogajanja v prebranem besedilu ter na kratko  obnoviti posamezna poglavja.   Poznati moraš tudi avtorja besedila.

Utemeljiti boš moral tudi svoje stališče o prebranem besedilu.