PRIPOROČILNI SEZNAM KNJIG

1. MOŽBESEDA PEDENJPED / PEDENJPED – Niko Grafenauer

“Pedenjsrajčka, pedenjhlače,
pedenjčevlji na nogah.
Gromozanski kos pogače
neprenehoma v rokah.

Vsi iz sebe so lasje
ne prenesejo glavnika
in kazalec nevede
venomer po nosu stika.

Uhlja ko dva sprta strica
muhasto štrlita v svet.
Pedenjjamica sred lica –
to je mali Pedenjped.”

Pedenjped, nagajivi, razposajeni, radovedni in sladkosnedni fantič, je eden izmed najbolj poznanih likov v slovenski otroški literaturi.

Prav gotovo ne bo težko izbrati ene izmed pesmi in se jo naučiti.

2. DINO – Marcus Pfister

V družini majazavrov čakajo, da počita še dve preostali jajci v gnezdu. Posebej napeto pričakujejo, kakšen dinozaver se bo izlegel iz nenavadnega, bleščečega jajca. Končno se iz prvega izleže majazavra Maja in iz bleščečega dinozavrček Dino z bleščečim grebenčkom.  Družina majazavrov je nekoč srečno in varno živela v votlini s studenčkom, iz katere jih je pregnal strašni rogozaver. In Maja in Dino med svojim raziskovalnim potepanjem naletita prav nanj…

3. GRDI RAČEK / SVINJSKI PASTIR – Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen velja za enega izmed največjih pravljičarjev na svetu, pravljica Grdi raček pa predstavlja nekakšno biografsko pravljico, pravljico o njegovem življenju. Andersen je o njej zapisal: “Ni važno, če si se rodil v račjem gnezdu, samo da si se izvalil iz labodjega jajca.”  

Kot  zasramovani in – v primerjavi z ostalimi račkami – grdi in čudni raček zraste v čudovitega laboda, se je tudi revni in na videz “grdi raček” Andersen skozi svoje pravljice preobrazil v nepozabnega, občudovanja in spoštovanja vrednega “belega laboda”.

Kot skoraj vse Andersenove pravljice tudi pravljica Svinjski pastir skriva v sebi globok moralni nauk o  pravih vrednotah v življenju in ljudeh. 

4. IME ČAROBNEGA DREVESA – Piet Grobler

“Nekoč, pred davnimi časi, so bile živali v Afriki zelo lačne. Dežja ni bilo, pihal je suh veter, trava je ovenela, drevesa so umirala, zemlja je bila izsušena in hrane ni bilo.

Slon, žirafa, zebra, opica in želva so iskali hrano. Popolnoma izmučeni in sestradani naenkrat v daljavi zagledajo čudovito drevo. Bilo je polno rdečih, zrelih sadežev, ki so dišali kot najslajši mangi, debeli so bili kot melone in sočni kot granatna jabolka.

A kaj, ko se je okoli drevesa ovijal največji piton, kar jih je bilo kdajkoli na svetu. Tako zvit je držal veje tako visoko, da niti najvišja žirafa na zemlji ne bi mogla doseči sadežev.  Piton se noče umakniti. Če želijo sadeže mu morajo povedati ime drevesa. Tega pa pozna le kralj džungle, ki živi daleč stran.”

Katera žival bo šla k levu vprašat za ime čarobnega drevesa in ga na dolgi poti nazaj ne bo pozabila? Bo to hitra zebra, slon, ki nikoli nič ne pozabi, klepetava opica, počasna želva …

5. JURE KVAK KVAK – Saša Vegri

Jure preživlja čas, ko sta starša v službi, pri teti Otiliji.  Jure ima zelo rad teto Otilijo in teta Otilija ima zelo rada Jureta. Malo manj rad pa ima Jure zelenjavno juho, zraven katere popije toliko vode, da se teta Otilija zboji, da se bo spremenil v žabo… In kaj naj uboga teta Otilija stori, ko se to res zgodi?

6. LEV IN MIŠKA – po Ezopovi basni Bernadette

Lev velikodušno prizanese majhni miški, ko se takorekoč ujame v njegove šape. Miška mu obljubi, da mu po pomagala, če jo bo kdaj potreboval. Velik in močan lev si ne zna predstavljati, da bi kdaj potreboval pomoč male miške. A tudi lev se mora naučiti, da je moči in poguma več vrst…

7. MALA POŠAST MICI ali MICI V MESTU – Majda Koren

“Moja najljubša igrača je pošast Mici. Ima velike oči in mehko dlako, nima očal. Spi v škatli za čevlje. Dobil sem jo za rojstni dan. Podaril mi jo je stric Zlatko. Včasih je zelo sitna, a je ne moreš izključiti, ker ni na baterije.”

Mici, radovedna, razposajena pošast, poskrbi, da Šimnovo življenje ni več dolgočasno, saj vsak dan preseneti s kakšno novo pogruntavščino ali zmešnjavo – skače z omare z dežnikom, s Šimnom kuha “pudnik”, se polepša z maminimi šminkami, skriva kruh za radiator,  se skrije v zamrzovalnik s sladoledi, ko gresta v “tarogino”, se izgubi v mestu, ko pade Šimnu iz torbe…

8. PETER KLEPEC – France Bevk

“Bilo je v starih časih, že dolgo je od tega, ko je živela pod gorami uboga vdova. Ta ni imela nikogar na svetu razen sinčka edinca, ki so ga klicali za Petra Klepca. Siromašna pa je bila tako, da ni imela niti pedi zemlje, njeni sta bili samo borna bajtica in rogata koza. Da se je s sinčkom lahko preživela, je hodila k sosedom na dnino, Rogačka pa je dajala mleka. Mati je delala na njivah, Peter Klepec pa je pasel kozo. Bil je šibek in droben deček, rad je imel mater in jo na besedo ubogal. Tudi Rogačka ni bila poredna. Mirno se je pasla:kadar je bilo vroče, je legla v senco in prežvekovala. Klepec se je lahko brez skrbi igral, ni se bal, da bi se mu izgubila. Iz kamenčkov je zidal hišice, pri studencu je delal mlinčke ali pa je rezljal piščalke. Nanje je tako lepo piskal, da so še ptice utihnile in ga poslušale. Pastirček je bil srečen in si je želel, da bi bilo vedno tako. Tudi Rogačka si ni želela boljšega pastirja. Četudi je bil Peter Klepec šibek in droban, je mlatil kruh kot za stavo. Mati mu ga je morala rezati vedno večje kose. Kaj bo šele, ko bo zrasel in se potegnil! Zaskrbelo jo je, kako bo preživljala sebe in njega.
Nekega dne mu je rekla: ´Peter, sam si boš moral služiti kruh. Sosedu sem te dala za pastirja.´
Petru Klepcu je bilo težko. Ni se rad ločil od matere. In od Rogačke. Ker je bil ubogljiv, ni rekel ne bev ne mev, tiho je ubogal.”

Takrat pa so se začeli za Petra hudi časi. Največ gorja so mu povzročali drugi pastirji, ki so bili večji in močnejši od njega,  in hudobni, zato so se vsak dan znašali nad njim. Dokler…

9. PIKO DINOZAVER – Leopold Suhodolčan

Benjamin si je neskončno želel psa, kot so ga imali vsi njegovi prijatelji. Tako zelo si ga je želel, da je celo ponoči sanjal o njem. In potem je nekega dne za vogalom hiše naletel na vrvico, ki se je držala zelo velikega psa, dinozavrsko velikega psa.  Benjamin  je svojega “psa” poimenoval Piko Dinozaver in ga odpeljal domov. Seveda pa niti njegova družina, niti sostanovalci v hiši, niti prijatelji niso bili navdušeni nad velikanskim … dinozavrom …

10. POPRAVLJALNICA IGRAČ – Bina Štampe Žmavc

Vegast,  star in zapuščen paviljon v mestnem parku se takorekoč čez noč spremeni v skoraj pravljično zgradbo – v popravljalnico igrač,  v kateri dobrodušni dedek popravlja stare, polomljene in pozabljene igrače. Otroci so navdušeni, odrasle pa moti njegova velikodušnost, saj igrače popravlja zastojn. Zato na veliko ogorčenje otrok načrtujejo, kako dedka in njegovo popravljalnico pregnati iz parka…

11. SLOVENSKE LJUDSKE PRAVLJICE

V slikanici je zbranih pet znanih slovenskih ljudskih pravljic:  Pastirček, O treh grahih, Zlata ptica, O povodnem možu in Janček ježek.

12. STRAHICA MONA – Udo Weigelt

Strahica Mona se zelo boji otrok in čeprav jo mama strahica vsako jutro, ko mora Mona v posteljo, prepričuje, da otroci ne obstajajo, je Mona prepričana, da se skrivajo pod njeno posteljo ali kje za zaveso. In potem se nekega jutra loputa na stopnišču dvigne … in Mona zagleda dva otroka …

13. KOKOŠNJAK MED ZVEZDAMI / TISTEGA DNE, KO JE PRIŠEL MOJ BRATEC / KOKOŠKA, KI JE ŽELELA VIDETI MORJE / ČASTNA KOKOŠJA, NEKDO JE SUNIL SONCE! – C. Jolibois

Ob zabavnih in nenavadnih dogodivščinah Karmele, pogumne in radovedne kokoške, ki je hotela videti morje, njenega rdečega petelinčka Pitikoka,  ki ga  je spoznala v Ameriki, njunega radovednega sina Karmelita  in Karmen, sestrice, ki bi se morala roditi kot bratec, spoznamo ne le zanimive prigode kokošje druščine, ampak tudi nekatere resnične zgodovinske osebe (npr. Nikolaja Kopernika, Krištofa Kolumba) in dogodke, ki si jih kokošja druščina čisto po svoje razloži in doživi (odkritje Amerike, sončni mrk…).

14. ena izmed slikanic o belem medvedku LARSU –H. de Beer

Beli medvedek Lars živi na severnem tečaju, kjer ni samo zelo hladno, ampak včasih tudi zelo samotno. Lars si želi najti prijatelja, tako zelo, da se celo ujame v past lovcev na živali in tako spozna mroža Ambroža in malo rjavo medvedko Leo, ki postane njegova prijateljica.
Med svojimi potepanji po zaledenelem severu pa prijazni beli medvedek spozna še mnoge druge živali, jim pomaga, ko se znajdejo v težavah in pridobi mnoge nove prijatelje; morsko papigo Yuri, kužka Nanuka, sibirskega tigra Kostjo, malega severnega jelena …

15. ena izmed slikanic o zajčku MANDIJU – B.Weninger

Zajček Mandi živi v veliki zajčji družini, kjer se vedno kaj dogaja – za to poleg Mandija skrbijo njegovi bratci in sestrice ter prijatelji, s katerimi Mandi deli mnoge vesele, zabavne, pa tudi žalostne in malo manj prijetne dogodivščine, vsakdanje prigode in praznične dneve.

16. ena izmed slikanic o PETRU NOSU / ena izmed knjig iz zbirke POZOR, PRAVLJICE! – Primož Suhodolčan

“Nekega dne je oče prinesel domov majhnega psička.
»Zdaj, ko je še mlad in nebogljen, boš moral lepo skrbeti zanj!« je rekel oče.
Peter ga je nahranil in mu postlal v drvarnici. Na vrata je napisal velik napis: POZOR, PES!
»Daj no, Peter,« se je nasmehnil oče, »tale kuža je pa še premajhen, da bi lahko koga ugriznil.«
»Saj ni to,« ga je popravil Peter Nos, »POZOR, PES! sem napisal zato, da ga ne bo kdo pohodil.”

Peter Nos, navihan, zabaven, domislic poln fant, z neskončno radovednim in vedno potolčenim nosom, je literarni lik, ki si ga je v knjigi Peter Nos je vsemu kos zamislil pisatelj Leopold Suhodolčan, v teh slikanicah pa  njegovo delo več kot uspešno nadaljuje njegov sin, pisatelj Primož Suhodolčan, ki s kratkimi, s humorjem in iskrivimi domislicami obarvanimi zgodbicami zabava in navdušuje bralce.

17. ena izmed slikanic o ŽABCU – Max Velthuijs

Žabec svoje dneve in doživetja deli s svojimi prijatelji, Pujskom, Račko in Zajčkom. Skupaj z njimi rešuje težave, tudi kadar je žalosten, se boji ali se zaljubi, skupaj z njimi potuje v širni svet, posluša ptičje petje, išče zaklad, sreča tujce in nove prijatelje… Dogodivščine simpatičnega Žabčka in njegovih prijateljev bodo gotovo navdušile tudi tebe.

18. ena izmed knjig iz zbirke MAVRIČNE VILE – D. meadows

Vile v pravljicah ponavadi pomagajo  in izpolnjujejo želje. V zbirki Mavrične vile pa so vile tiste, ki potrebujejo pomoč. Hudobni Viktor Slana je, jezen,  ker ni bil povabljen na ples, vile razgnal po svetu in od takrat je Čudežna dežela pusta, brez barv. Vilam morda lahko pomagata Nina in Anja, deklici, ki preživljata počitnice na otoku Mala Vilnica.  Barve namreč lahko v Čudežno deželo vrne   le vseh sedem vil, vile pa lahko najde le tisti, ki vanje verjame. Bosta Nina in Anja kos težki nalogi?

19. ena izmed knjig iz zbirke TAKŠNO JE ŽIVLJENJE – Dominique de Saint Mars

Kaja in Blaž se v zbirki Takšno je življenje skozi stripovsko obliko pripovedi soočata s številnimi vsakodnevnimi težavami, ki jih bolj ali manj uspešno rešujeta. Na koncu vsake knjižice so dodana vprašanja za razmislek, kako bi ti rešil takšen problem in  dodani nasveti, kakšna rešitev bi bila boljša.

20. ena izmed knjig iz zbirke ZALIV DINOZAVROV – R. Stone

Janija in Tomija poleg prijateljstva povezuje navdušenje za raziskovanje in zanimanje za dinozavre. Ko nekega dne na obali zagledata orjaško stopinjo in stopita vanjo … vstopita v nov svet, v svet izumrlih dinozavrov.  Znajdeta se med kvecalkoatli, velociraptorji, titanozavri, protoceratopsi in še mnogimi drugimi pradavnimi bitji.
Spoprijateljita se z  Vanetom,  rastlinojedim dinozavrom, ki postane njun pomočnik pri pustolovščinah v pozabljenem svetu dinozavrov.
V veliko pomoč pa jima je tudi Fosilnik, zanimiva pripravica,  ki z nekaj pritiski na gumbe, poišče odgovore na vsa vprašanja o prazgodovini in življenju dinozavrov.

Na začetku vsake zgodbe je zemljevid, kje se zgodba dogaja, na koncu pa so dodani še podatki o dinozavrih, ki v zgodbi nastopajo, in slovarček.

ODLOMKI IN MISLI IZ KNJIG

ZA  BRALNO
POKUŠINO …

Napisati sem moral spis z naslovom Moja najljubša igrača. Sedel sem pred odprtim zvezkom. Premišljeval sem, ali naj pišem o kockah ali o avtu na daljinsko vodenje ali celo o Mici.
Začel sem:

Moja najljubša igrača je pošast Mici. Ima velike oči in mehko dlako. Nima očal. Spi v škatli za čevlje. Dobil sem jo za rojstni dan. Podaril mi jo je stric Zlatko. 

Nehal sem pisati, ker me je Mici cukala za rokav.   
    “Žejna, pila bom!”    
    “Boš kakav?”
    “Ne, sok!”
    “Soka nam je zmanjkalo!”
    “Zakaj?”
    “Vsega smo popili.”
    “Zakaj?”
    “Ker smo bili žejni!”
    “Zakaj?”
    “Zato.”
    “Pa pojdi v tarogino ponj!”
    “Reče se trgovino. Kakav boš dobila, ker nimamo več soka.”
    “Zakaj?”
    “Oh, nekaj že, ti mala pošast!” sem dejal. Pripravil sem ji kakav in dokončal nalogo:

Včasih je zelo sitna, a je ne moreš izključiti, ker ni na baterije.

 

Koren, M.: Mala pošast Mici. Lj. : MK, 1994, str. 30

Zunaj se je že danilo in prvi sončni žarki so pokukali skozi podstrešno okence.
“Čas je, da greš spat!” je zaklicala mama. 

Strahopetno strahico Mono je zgrabil strahotno strašen strah.
“Neee, nooočem! Strah me je! Pod mojo posteljo se prav gotovo skriva kakšen otrok!”
“Ampak, Mona,” je odkimala mama, “otroke si je nekdo preprosto izmislil. V resnici jih sploh ni, saj veš! Tu na našem podstrešju jih pa še posebej ni.”

Mono je bilo kljub temu še kar naprej strah. Pa je vseeno morala v posteljo. Mamica jo je pokrila, ji dala poljubček za dober dan, potem pa je za sabo zaprtla vrata.
Prestrašena strahica Mona se je previdno ozrla okrog sebe. Joj, kaj pa, če otroci vendarle so? Otroci, za katere moja mamica sploh ne ve! Ali se ne svetijo tamle za blazino čudne oči? Pa tu, ob stolu? Gotovo bo cela soba kmalu polna otrok, je razmišljala strahica in se skrila pod odejo.

Potem je, kdove kdaj, utonila v spanec. Zunaj je sijalo sonce, na vrtu so peli ptički, naenkrat pa je nekaj čudno in glasno zaškripalo. Mona se je v hipu prebudila. Z grozo je opazila, da se je loputa na lesenem podu počasi dvigovala. Skozi špranjo je pokukala otroška glava. In takoj za njo še ena! …

Weigelt, U.: Strahica Mona. Lj. : Kres, 2004, str. [4-8]

CMOK, CMOK IN KONEC

Ne boste verjeli, tudi Peter Nos se je to pomlad zaljubil. Res! Menda je Tino prijel celo za roko. Tako vsaj pravijo.

Včeraj sta sedela pod drevesom in zaljubljeno vzdihovala.
“Oh!” je vzdihnil Peter Nos.
“Ah!” je ušlo Tini.

Nenadoma pa je Peter Nos vstal in rekel:
“Veš kaj, Tina, zdaj nimam več časa biti zaljubljen, moram na nogometno tekmo!”
 

Suhodolčan, P.: Peter Nos in prijatelji. Lj. : Karantanija, 2011, str. [4]

S solzami v očeh so se Žabec, Račka, Zajček in Pujsek poslovili od svoje prijateljice Podgane.

“Morda se pa nekega dne še vrnem,” je veselo rekla Podgana. “Takrat bom zgradila čez reko most.”

Potem je odšla – ta grda, nesramna, vendar prijetna, uslužna, bistra Podgana. Strmeli so za njo, dokler ni izginila za hribom.

“Pogrešali jo bomo,” je zavzdihnil Zajček.

Res, Podgana je pustila za seboj praznino. klopca pa je še ostala in štirje prijatelji so velikokrat skupaj posedali na njej ter obujali spomine na svojo dobro prijateljico Podgano.
 

Velthuijs, M.: Žabec in tujec. Lj.  Slo. knjiga, 1997, str. [26-27]

Za ljube stare medvedke, miške,
pajace, punčke in hiške
odpiram Popravljalnico igrač!
V njej tkalcu času gospoduje
Ljubezni čudoviti vrač.

Tako se je popravljalnica končno za zmeraj naselila v Velikem mestu. To je edino mesto na svetu, kjer imajo starši veliko časa za svoje otroke in celo čas, da se z njimi igrajo. Z igračami in brez njih. Imajo pa tudi čas in ljubezen za drevesa v velikem parku, ki je vedno večji in lepši in bolj dišeč. Obiskovalci iz drugih mest se kar ne morejo nadihati lepote in prostosti, ki vladata v Velikem mestu.

“Če delaš z ljubeznijo, je zmeraj ob tebi tudi dobra čarovnija!” jim odgovarja dedek in pri tem zarotniško pomežikne otrokom.
 

Štampe Žmavc, B.: Popravljalnica igrač. Lj.  MK, 1994, str. [26]

V kokošnjaku je napočil čas, ko je bilo treba nesti jajca. Kokoške so se tega lotilepod razneženim maminim pogledom in zelo težko jim je šlo.

Le Karmela ni hotela ubogati. “Jajca, jajca, kar naprej je treba nesti jajca!” je godrnjala. “V življenju se da početi tudi kaj zanimivejšega!”

Karmela je raje poslušala kormorana Pedra, ki ji je pripovedoval o morju. Veliko je že prepotoval. In čeprav se je včasih zlagal, je kokoška navdušeno poslušala njegove čudovite zgodbe. Lepega dne bom tudi jaz šla pogledat morje, si je mislila.

Nekega večera se je Karmela v trenutku, ko bi morala iti spat v kokošnjak, uprla: “Nočem iti s kurami spat! Rada bi šla pogledat morje!”
 

Jolibois, C.: Kokoška, ki je želela videti morje. Lj.  DZS, 2009, str. [5-9]

“Dober dan! Poglejta, koga sem pripeljal s seboj!” je veselo kričal mali beli medvedek in mahal očku in mamici. “Tole je Lea, mami!”

Za trenutek se je stisnil k mamici, potem pa zdirjal nazaj k mali rjavi medvedki.  Lei je na snegu in ledu še zelo drselo in vedno znova je pristala na svoji mehki rjavi ritki.

“Midva sva prijatelja, vesta! Skupaj se bova igrala in skupaj bova plavala.”

Očka beli medved in mamica bela medvedka sta bila zelo vesela, da je Lars srečno našel pot domov. In mamica bela medvedka je nežno dvignila Leo v naročje, jo pobožala in rekla: “Dobrodošla, mala moja!”

Lars je takoj povedal, da je bilo Leo zelo strah. Ni vedela, če sploh lahko gre z njim na Severni tečaj, saj je vendar rjava medvedka. Tedaj se je oglasil očka beli medved.
“Medved je medved” je zabrundal.
“No, vidiš, Lea, saj sem ti rekel!” se je zasmejal Lars.
Mala rjava kepica je majceno posmrkala. Pa ne od žalosti, od veselja! Posmrkala je in se nasmehnila, saj je našla svoj novi dom.
 

Beer, H. de: Beli medvedek, vzemi me s seboj. Lj.  Kres, 1990, str. [26]

ISKANJE GRADIVA:  povezave